Zápisky z Kene (3.časť)

Cestovateľský zápisník
31.3.-8.4.2017

3.časť – Tsavo West a jeho prírodné scenérie

Máme za sebou jednu nezabudnuteľnú noc a jedny rovnako nezabudnuteľné raňajky v kempe v Amboseli. Ešte to v tomto momente nevieme, ale budeme na ne slastne spomínať celý náš ďalší pobyt v Keni. Mali sme totiž bufety plné čerstvých šalátov, ovocia, zeleniny, syry… Dokonca palacinky a perfektnú kávu. To sa už nebude opakovať.

Okolo deviatej opúšťame toto čarovné miesto, kemp, Kilimandžáro a Amboseli a smerujeme do NP Tsavo West.

 • Bezpečnostná kontrola na ceste

Po asi hodine na prašnej ceste máme opäť v aute tony piesku. Zastavujeme pri kontrolnej bráne, ktorú stráži vojak so samopalom. Čo tam presne kontrolujú? To nám nikto nevie presne vysvetliť. Odpoveďou je, že kontrola je tu z bezpečnostných dôvodov. Vodič ešte dodáva, že tu musíme počkať jeho kamaráta. Ten ide s nejakými turistkami tiež do Tsavo West. Miestna nátura je veľmi komunitná. Až mi to pomaly začína miestami vadiť. Pre vysvetlenie: len počas tejto krátkej, asi hodinovej cesty náš vodič zastavil na pozdrav každému jednému autu, ktoré išlo naproti. Stále si vymenili pár viet. Hovorili svahilsky, ale pochopili sme pár kľúčových slov: Nairobi, Amboseli, Tsavo, Mombasa, Diani – tj. náš itinerár. Tých mini-zastávok mohlo byť tak 20. Takže keď teraz musíme úplne nezmyselne čakať uprostred ničoty len preto, aby sme išli dve autá za sebou… Ale počkať! Ono to nie je len tak nezmyselne! Totiž okrem strážnika so samopalom sa objavujú aj predajcovia. Musíme podstúpiť rovnaký rituál, ako včera pred bránami Amboseli. Oni nám po jednom ukazujú všetko, čo majú, my všetko odmietame. Pre nich je to znak toho, že cena je vysoká. Začnú teda spúšťať cenu. Opäť každý produkt samostatne. Potom sa snažia tovar vymeniť za naše topánky, hodinky, okuliare… To je ďalšia z negatív cestovania po Afrike. Akonáhle predajcovia vidia turistu, v očiach im svietia už len doláriky. Z ich pohľadu je našou povinnosťou si niečo kúpiť.

 • Nízko položené hory

Aj zvyšok cesty sme absolvovali po prašnej, nie asfaltovej ceste. Do hotela v Tsavo West sme dorazili časostrojom. A to pred dvadsiatimi rokmi. Budova hotela, zariadenie a služby sa podobali ubytovni na Domaši. Oproti ľudom z Amboseli, boli tunajší viac plachí, ale rovnako milí. Pozorujeme tiež exponenciálnu závislosť medzi klesajúcou nadmorskou výškou a klesajúcou rýchlosťou hýbania sa miestnych. Táto teória bude neskôr potvrdená na Diani Beach, kde už rýchlosť konverguje k nule. 🙂

tsavo

Ihneď po príchode ideme na obed. Keďže sme tu mimo sezónu, obsadené sú iba 4 stoly, každý s dvoma turistami. Čo myslíte, koľko čašníkov je potrebných v Keni na obslúženie štyroch stolov? Správna odpoveď je: 2. Dvaja časníci. A aj tak im všetko trvá večnosť 🙂 .

Potom už ideme na game drive, ako tunajší nazývajú výjazdy do národných parkov. V porovnaní s Amboseli je Tsavo úplne iný. Ako keby sme sa nachádzali v inej krajine. Prvá vec je, že ešte pred pár hodinami sme sa nachádzali na rozsiahlej náhornej plošine, ktorá začína pri východoafrickej priekopovej prepadline a tvorí väčšinu vnútrozemia Kene. Tým pádom je to samá rovina. Síce veľmi vysoko položená, ale stále je to kompletná rovina. Teraz sme v horách. Paradoxne v nižšej nadmorskej výške, ale obklopujú nás kopce. Tie nevznikli vrásnením ako naše Tatry, ale sú sopečného pôvodu.

IMG_3077

FUN FACT o prepadline:

 • Východoafrická priekopová prepadlina je vlastne obrovskou trhlinou v zemi, tiahnucou sa zo severu na juh, ktorá je výsledkom konštantného pohybu východnej časti afrického kontinentu smerom na východ. Predpokladá sa, že časom sa úplne odtrhne a vznikne separátny kontinent.

Celý NP je teda kopcovitý, ale aj dosť zarastený. Nie len trávou, ako v Amboseli, ale vysokými kermi a akáciami. Miestni hovoria, že tu žije veľa leopardov a pár posledných nosorožcov. Vzhľadom na bujnú vegetáciu je extrémne náročné nejakého zbadať. Po celú dobu sme nemali to šťastie ani na jedného z nich. Na druhej strane sme objavili niekoľko nových zvieratiek:

 • dik-diky: najmenšie antilopy na svete. Sú vysoké asi iba pol metra a žijú vždy v páre. Zakaždým sme videli hopsať dve antilopky vedľa seba. Jediný čas, kedy môžete vidieť v skupine tri kusy je, keď majú bábätko.
 • hrochy: tie sme videli aj v Amboseli, ale z obrovskej vzdialenosti. Teraz sme videli celé rodiny aj s malými hrošíkmi úplne blízko. Časť z nich sa kúpala v rieke a časť sa motala (veľmi pomaličky) na brehu.
 • krokodíly: videli sme ich v jazierku iba z diaľky, ale ono je to tak aj lepšie 🙂

Niekto by sa mohol opýtať, prečo vôbec chodiť do Tsavo West, keď v tu nie je možné vidieť toľko zvieratiek ako inde? Tento park skrýva ďalšie prekvapenia!

 • Lava fields & river springs

Jednou z povinných zastávok sú takzvané lava fields, čiže lávové polia. Ako som už spomínala, všetko v okolí je lávového pôvodu. Pred nešpecifikovaným množstvom rokov tu vybuchlo niekoľko sopiek, z čoho vzniklo všetko naokolo. Okrem hôr vznikli aj rozsiahle roviny tvorené skamenenou lávou. Úplne čierne lávové polia spolu so sýto-modrou oblohou – pohľad, aký sa človeku nenaskytne každý deň a rozhodne stojí za to!

IMG_4032

Keď sme sa pofotili a náš šofér dodiškuroval s kamošom, pohli sme sa ďalej. Ďalšou zastávkou bol prameň rieky Mzima. Vystupujeme z auta a vydávame sa na malú prechádzku. Celou oblasťou nás musí sprevádzať strážnik so samopalom (pre prípad ohrozenia zvieraťom). Vedie nás turistickým chodníčkom okolo prameňa. Máme pocit, ako keby sme sa premiestnili niekam do Európy. Postupne prameň mohutnie a vzniká z neho tiahle jazero obklopené zeleňou. Stojíme a obzeráme sa. Nevieme sa vynadívať. Cítime sa ako v oáze pokoja. Všade je ticho. Náš strážnik je veľmi milý. Rozpráva nám o zvieratách, ktoré tu žijú a návštevníkoch, ktorí im často chcú ublížiť. Hovorí, že bieli turisti nebývajú problematickí. To napríklad miestne deti, ktoré prídu na exkurziu zo školy, hádžu po zvieratách kamene.

IMG_3101

Zrazu ukáže na hladinu jazera neďaleko od nás. Pláva tam krokodíl. Ďalej nám ukazuje celú rodinku hrochov. Časť rodiny sa nehybne máča vo vode, mláďa zrejme s matkou sa veľmi pomalými pohybmi presúvajú k vode. Nakoniec ale matka ostane na súši. Strážnik nás upozorní na to, že hrošica je zranená. Zrejme na ňu v noci zaútočil lev. Cez ďalekohľad naozaj vidíme, že má po celom tele hlboké krvavé rany.

IMG_4064

FUN FACTS o hrochoch:

 • sú to najagresívnejšie zvery na celom svete. Napriek tomu, že sú to vegetariáni.
 • cez deň sú pánmi vody. Strávia v nej celý deň, pretože na súši by sa ľahko prehriali. Zároveň ich tu nikto a nič neohrozuje.
 • v noci sa vyberú na pašu. Stávajú sa zraniteľnými a zúfalo hladné levy sa môžu pokúsiť uloviť aj veľký kus hrocha.

Tiež nám povedal, že tu v okolí jazier žije najviac leopardov. Stále som dúfala, že jedného uvidíme. Pýtam sa strážnika, či už nejakého videl. On odpovedal: “Akože dnes?” 🙂

 • Hotelová zvieracia show

Ako som už spomenula náš hotel bol trochu starodávny, ale mal nádhernú terasu s výhľadom na národný park. Priamo pod ňou bolo vybudované malinké umelé jazierko. Keďže národné parky nie sú nijak ohradené, zvieratká majú voľný pohyb, s ktorým evidentne pri stavaní jazierka majitelia počítali. Počas toho, ako sme si užívali obed, do jazierka sa prišla osviežiť celá rodinka sloníkov. Súčasťou čriedy boli aj dva malé sloníky, pričom jeden z nich mohol mať tak jeden mesiac. Bol úplne malilinký a ledva stál na nohách. Ešte ani úplne nechápal ten svoj chobot. Kým sa črieda kúpala a pila, vedúca samica skupiny celú dobu stála opodiaľ a sledovala okolie pre prípad, žeby sa blížilo nejaké nebezpečenstvo.

sloniky

FUN FACTS o sloníkoch:

 • svojím správaním sa najviac podobajú ľuďom. Žijú v rodinách zložených z viacerých generácií, vytvárajú si silné väzby, vzájomne sa chránia a ľúbia.
 • rodinu vedie vždy najstaršia a najmúdrejšia slonica
 • vraj sú slony jediným zvieraťom, ktoré nevie skákať

Hotel mal pre turistov pripravenú ešte jednu atrakciu, s ktorou teda rezolútne nesúhlasím. Turisti chodia do národného parku Tsavo West predovšetkým kvôli slonom a leopardom. Vidieť slona je relatívne jednoduché, pretože sú veľké a je ich tam naozaj veľmi veľa. Ale s leopardom je to už komplikovanejšie. Leopardy sú extrémne plaché, nemajú radi interakciu s človekom a väčšinu času sa schovávajú v korunách stromov. Preto je také ťažké ich vo voľnej prírode vidieť. Majitelia hotela sa ale rozhodli dať turistom to, prečo prišli. Pohľad na leoparda.

Pod terasou reštaurácie vybudovali drevený piedestál, ktorý osvietili z každej strany ako futbalový štadión. Každý večer tam prichystajú kúsok mäsa, aby na neho nalákali leoparda. Keď sme prišli na večeru, všetko už bolo pripravené. Mäso sme nevideli, tak sme sa nechápavo pýtali čašníka, kedy ho tam už pripravia. On nám stále opakoval, že už tam predsa je pripravené. Z toho kusu “mäsa”, čo mu tam pripravili, mi bolo až smutno. Dali mu tam holú kosť. Ako som spomínala, leopardy sú veľmi plaché. Ako veľmi hladný musí byť leopard na to, aby prišiel na vysvietený piedestál, na ktorý čumí kopa turistov? A čo si tam nájde? Kosť. Veď to je normálne trápenie.

Potom nám čašník povedal aj to, že leopard nepríde každý deň, iba z času na čas (asi keď už klesne na dno svojho zúfalstva). Nakoniec sme leoparda nevideli. A ani mi to nejak nevadí. Radšej nech si užívajú vlastnú korisť niekde v pokoji na strome.

Keďže sa medzitým zotmelo, vyrojili sa komáre, ktorých s klesajúcou nadmorskou výškou pribúda a pribúda. Nás to zahnalo pod moskitiéru na izbe.

 • Aké to Tsavo teda bolo?

Čo sa týka množstva zvieratiek, tak Tsavo sa s Amboseli nedá ani porovnávať. Oplatí sa vôbec do Tsavo West chodiť? Určite! Pýchou Tsava sú jedinečné prírodné scenérie. Kopčeky pretkávané množstvom typických afrických akácií (takzvaných umbrella trees), žiarivá červená zem v kontraste s tou najmodrejšou oblohou, akú som kedy videla a dokonale nadekorovanými bielymi na oblakmi. Čierne lávové polia, ale aj ukrytý kúsok raja pri prameni rieky Mzima. Navyše každé jedno zvieratko, ktoré nakoniec uvidíte, vás veľmi poteší! My sme za našu trpezlivosť boli obdarení pohľadom na slona, ktorý sa asi 10 metrov od nás zrazu zjavil spoza stromu. Zastali sme a vypli motor na aute. Slon bol do polovice výšky mokrý, evidentne sa niekde kúpal. Stali sme sa svedkami slonej suchej sprchy. Slon si jednou nohou nahromadil kôpku prachu. Potom si piesok nabral do chobota a vyfúkol ho na rôzne časti svojho tela. Týmto spôsobom si vytvárajú ochrannú vrstvu na koži.

IMG_3131

Tsavo uzavrelo náš výlet na safari. Na jednej strane sme boli smutní, pretože africké národné parky a ich flóru a faunu sme si zamilovali. Veľmi dúfam, že niekedy v budúcnosti ešte budem mať možnosť ísť na africké safari.

zirafky

Na druhej strane sme sa veľmi tešili. Jednak som mala z neustáleho vetra v kombinácii s kilami piesku už tretí deň zapálené oko a moja svetlomodrá košeľa sa premenila na červenú. Čo je ale dôležité, čakala nás záverečná etapa nášho výletu. Tri dni plné relaxu na Diani Beach. Plán bol taký, že to bude bezstarostná časť, kde vypneme a po fyzicky náročnejšej časti budeme trochu pasívne oddychovať. To sme ešte netušili, čo nás čaká…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s